Historie

Traťový rekord:

muži: 29:55,0 min. - Ivan Uvizl ze 4. října 1986 - 16. ročník
ženy: 35:13,25min. - Táňa Metelková z 1. října. 2005 - 35. ročník


Neopakovatelná historie...

V minulém století za krásného slunečného počasí 9. října 1971 se uskutečnil I. ročník silničního běhu O pohár Sedloňova. Celkem bylo přihlášeno 17 závodníků. Start se tehdy konal před prodejnou Jednoty v 13.30 hodin. Už na třetím kilometru se utvořila čtyřčlenná skupina v čele s pozdějším vítězem dramatického závodu Miroslavem Krsekem z TJ Ústí n. Orlicí. Jeho čas v cíli byl 31:33,0 minut, na druhém a třetím místě se umístil František Krátký a Zdeněk Dočkal. Výsledky běhu byly oznámeny během 30 minut po skončení závodu včetně jejich tištěné podoby pro všechny zůčastněné. Vyhlášení vítězů proběhlo v prostorách startu a cíle. Spokojení závodníci se loučili se slovy "na shledanou na druhém ročníku". Průběh celého závodu byl zaznamenán ruční kamerou tehdejšího tajemníka MNV.

Trať druhého ročníku 7. 10. 1972 byla po přeměření prodloužena o 333 m a tím upřesněna na rovných 10 km. Propozice k závodu byli rozeslány na 240 adres. Závodu, který odstartoval podnikový ředitel hlavího sponzora - Stavostroj, se účastnilo 32 běžců. Vítězem se stal František Moučka z TJ Hradec Králové. Nejstaršímu účastníku bylo 63 let. Průběh celého podniku byl opět zaznamenán kamerou...

Vítězem třetího ročníku 6. 10. 1973 byl Jiří Pithard časem 31:28,0. Tento skvělý běžec byl znám tím, že na závodech atletických stadionů běhal zásadně bos nebo jen v ponožkách. Závodu přihlížělo velké množství diváků. Na sále místního pohostinství byl poprvé závodníků promítán film z obou předchozích ročníků. Promítání filmů z předchozích dvou závodů se stalo tradicí. V současné době jsou průběhy závodu zaznamenávany moderní videokamerou a záznamy promítány již během presentace závodníků.

Silniční běh žatstva byl přidán v šestém ročníku závodu. Současně se v 6. ročníku běžel poprvé okresní přebor Rychnova nad Kněžnou. Šestý ročník zaznamenal poprvé také účastnici v kategorii ženy. Jediným trvalým držitelem putovního poháru je Jiří Borůvka, který jej získal ve 14. ročníku závodu (6. 10. 1984). Závod má někdy i mezinárodní charakter, jako například tři pracovníky americké ambasády v roce 1974. Bezpečnost závodu tradičně zajišťuje policie České republiky. 

__________________________________________________________________

Historický plánek běhu

Historický plánek tratě

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení